Open Show November 2012

SUNDAY, 18th NOVEMBER 2012

BAGINTON VILLAGE HALL

JUDGE:- MRS SANDRA WILLIAMS (WILMERELLA)

bis nov12
photo courtesy of Jimmy Wyatt
L-R BEST IN SHOW Lester's Quettadene Cosmopolitan,
RESERVE BEST IN SHOW Shaplands's Deracor Dark Legend

BPIS & BVIS Nov 12
photo courtesy of Jimmy Wyatt
L-R BEST PUPPY IN SHOW Mace's Lynwater Masquerade,
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW Lester's Quettadene Star Secret,
BEST VETERAN IN SHOW Needham's Merryhaze Martini

 

Any Colour Minor Puppy Dog (7,5)
1 Brookes' Kyrenia Myosotis Memories
2 Young's Canyonn Classic Times

Any Colour Minor Puppy Bitch (6,2)
1 Lester's Quettadene Star Secret
2 Mace's Fonesse Far Back
3 Brookes' Kyrenia Myosotis Melissa
4 Needham's Merryhaze Marguerita Time

Any Colour Puppy Dog (4,1)
1 Mace's Lynwater Masquerade
2 West's Sheigra Star Gazer

Any Colour Puppy Bitch (5,3)
West's Sheigra Shining Star
Corcoran's Sheigra Twinkling Star at Troverothway

Red, Black, Golden, Black&Tan, Liver, Liver&Tan Puppy (4,1)
1 West's Sheigra Shining Star
2 Corcoran Sheigra Twinkling Star at Troverothway

Any Other Colour Puppy (2,2)
No entries

Red, Black, Golden, Black&Tan, Liver, Liver&Tan Novice (2,2)
No entries

Red, Black, Golden, Black&Tan, Liver, Liver&Tan Open (4,2)
1 Davies' Annaside Ray of Sunshine ShCM
2 Oliver's Swanmarch First Overture for Olivesong

Any Other Colour Novice (4,1)
1 Gregory's Glasfryn Angelina
2 Gray's Sanmargra Replay and Rewind
3 Pearce- Gudger's Pearkim Prudince

Any Other Colour Open (3,1)
1 Cunnane's Winterstale Sea The Stars
2 Potter's Chancegate Blue Lancer

Any Colour Veteran (5,1)
1 Needham's Merryhaze Martinin
2 Wyatt's Jacomus Jusme
3 Forfar's Helenwood Shine On at Glasedin JW
4 Davies' Bitcon Summer Interlude

Any Colour Junior Dog (5)
1 Lester's Quettadene Cosmopolitan
2 West's Sheigra Sundae Best JW
3 Gray's Sanmargra Replay and Rewind
4 Stack's Feorlig Nugget of Gold
5 Taylor's Pattilands Golden Boy

Any Colour Junior Bitch (5,1)
1 Pearce's Miska Razzle Dazzle
2 Ellis' Clavaire Azzura with Shannara
3 Reader's Asquanne Genial at Kaniboo
4 Buck's Clavaire Hummingbird

Any Colour Maiden (8,1)
1 Buck's Clavaire Hummingbird
2 Gray's Sanmargra Angel Fair
3 Nicholas and Carter's Venilil Scottish Gem

Any Colour Novice (5,1)
1 Gregory's Glasfryn Angelina
2 Stack's Feorlig Nugget of Gold
3 Nicholas and Carter's Venilil Scottish Gem

Any Colour Graduate (8,1)
1 Rowland's Perrytree Toffee crisp
2 Hackett's Lindridge Showtime
3 Shapland's Deracor Destiny's Child
4 Flynn's Zareepiott Sea Spray
5 Potter's Chancegate Blue lancer

Any Colour Post Graduate
1 Hackett's Lindridge Showtime
2 West's Sheigra Sugar Daddy With Donmyl
3 Davies' Annaside Celestial Dream
4 Oliver's Swanmarch first Overture for Olivesong

Any Colour Special Tryers (5,1)
1 Reader's Kaniboo Midnight Diamond ShCM
2 Ellis' Clavaire Azzura with Shannara
3 Taylor's Pattilands Golden Boy

Any Colour Bred By Exhibitor (9,3)
1 Shapland's Deracor Destiny's Child
2 Brookes' Kyrenia Loch Keeper
3 Pearce-Gudger's Pearkim Pumpkin Pie
4 Davies' Annaside Blue Moon
5 Cunnane's Wintertale Waterloo

Any Colour Not Bred By Exhibitor (7)
1 Forfar's Craigdean Kokrhoop at Glasedin
2 Shinkfield's Quettadene Carefree at Notrella JW Sh CM
3 Ellis's Clavaire Azzura with Shannara
4 Needham's Jannor Last Saurai at Merryhaze
5 Taylor's Pattilands Golden Boy

Any Colour Open Dog (3,1)
1 Shapland's Deracor Dark Legend
2 Pilkington's Molkara Crystal Knight At Brimbeck

Any Colour Open Bitch (2,2)


Please note the numbers in brackets represent the numbers entered for the class and the number absent. If an absent dog is entered in a later class it does not appear in the absent number for the later class.